LibreOffice

Libre Office

Wiele osób narzeka, że większość programów biurowych jest drogich i nie zawsze stać ich na ich zakup. I właśnie dla takich ludzi stworzony został program LibreOffice, który można zainstalować na swoim komputerze za darmo.

Cechy programu LibreOffice

Na program LibreOffice składają się edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, edytor do prezentacji, program w którym można tworzyć bazy danych, program do tworzenia formuł matematycznych i program do edytowania grafiki. Program ten jest w pełni kompatybilny z innymi programami biurowymi i pozwala na zapisywanie plików w różnych formatach. Bardzo istotnym elementem jest fakt, że jest to program darmowy, który może być wykorzystywany zarówno na komputerze domowym, jak i w firmie. Program jest stale poprawiany i udoskonalany, więc w najbliższym czasie, możemy się spodziewać kolejnych dodatków i wtyczek, zwiększających jego możliwości. Firma zapewnia tez bardzo szybka pomoc techniczną, w razie występowania jakichkolwiek trudności podczas korzystania z programu.

Programy składowe LibreOffice

W skład programu LibreOffice wchodzi kilka programów składowych. Są to:

  • Writer – edytor tekstów, który może zostać wykorzystywany nawet przez profesjonalistów, Do wykonywanych dokumentów, można wstawiać tabelki, wykresy czy grafiki. Podczas pisania, każdy użytkownik może wykorzystać zapisane arkusze stylów, czy szablony ułatwiające i przyspieszające pisanie. W czasie pisania, edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co znacznie przyspiesza tworzenie tekstu,
  • Calc – bardzo rozbudowany arkusz kalkulacyjny. Można na nim wykonywać wszelkiego rodzaju obliczenia, możemy też tworzyć własne funkcje. Bardzo łatwo możemy tu tworzyć tabelki czy wykresy. Co więcej, Calc bez problemu odczytuje dokumenty stworzone w programie Excel,
  • Impress – znakomity program do tworzenia prezentacji. Mamy w nim do dyspozycji bloki tekstowe, szablony itp. Program pozwala także na tworzenie animacji 3D.
  • Draw – aplikacja pozwalająca na tworzenie dowolnych ilustracji. Ma bardzo rozbudowane narzędzia, pozwalające min na obróbkę obiektów, manipulację przeźroczystością, dodawanie efektów oświetlenia, czy perspektywy.
  • Math – Specjalna aplikacja, pozwalająca na tworzenie reguł matematycznych. Pozwala ona na operacje na zbiorach, funkcjach, formułach wykorzystujących nawiasy czy potęgi.
  • Base – program pozwalający na tworzenie baz danych. Możemy w nim wykonywać zestawienia, raporty, formularze czy tabele.

Jak więc widać, program LibreOffice jest znakomitą, a co najważniejsze darmową alternatywą dla często drogi programów biurowych. Ponieważ w jego skład wchodzi wiele aplikacji, możemy na nim wykonywać wszelkie prace zarówno na komputerach domowych, jak i w firmie. Innym rozwiązaniem jest oprogramowanie na zamówienie dostosowane do naszych potrzeba, jednak możliwości jakie program oferuje, praktycznie w niczym nie ustępują płatnym programom, a najczęściej ściśle są z nimi powiązane i umożliwiają eksport czy import plików pomiędzy nimi. Jeżeli więc ktoś szuka takiego programu z pakietem biurowym, LibreOffice jest z całą pewnością jedną z najlepszych alternatyw pod tym względem.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 4,00 na maksymalnie 5)
Loading...

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>