GIMP – darmowy kombajn graficzny

gimp

Program GIMP jest znakomitym programem komputerowym, pozwalającym na tworzenie a także na obróbkę grafiki. Każdy kto ma zainstalowany ten program na swoim komputerze, może zarówno tworzyć grafikę od samego początku, jak i może zmieniać te zdjęcia, obrazy czy grafiki, które są już gotowe.

Dzięki temu, można wykonywać szablony do stron internetowych, tła do stron internetowych, a nawet proste animacje. Znakomite dzieła mogą tworzyć w programie GIMP zarówno te osoby, które grafiką komputerową zajmują się w sposób profesjonalny, jak i ci, którzy rysowanie traktują jako zabawę.

Historia programu GIMP

Program GIMP (General Image Manipulation Program), został stworzony w latach 90-tych XX wieku przez dwóch studentów z Berkeley: Spencera Kimball i Petera Mattisa. Prace trwały około roku i po tym czasie została on „pokazany” opinii publicznej. Z miejsca stał się on bardzo popularny, przede wszystkim dlatego, że był on od samego początku darmowy. Chociaż na samym początku, program często „zawieszał się” i sprawiał pewne problemy z obsługą, to jednak z czasem wszystkie usterki zostały naprawione i dzisiaj funkcjonuje on bez zarzutu.

Zalety i wady programu GIMP

Największą zaletą GIMP-a jest to, że jest on darmowy. Mogą więc z niego korzystać wszyscy, bez względu na zasobność portfela. Najlepiej program jest pobrać z oficjalnej strony serwisu, podobnie jak i poszczególne wtyczki czy dodatki. Właśnie wymienione wtyczki, są kolejną zaletą programu. Jest ich naprawdę sporo i pozwalają one na wykonywanie jeszcze bardziej zaawansowanych projektów. Obsługa programu GIMP nie jest skomplikowana i może sobie z nią spokojnie poradzić każdy początkujący. Ma on prosty interfejs, który ułatwia wszelkiego rodzaju prace. Ważne jest też to, że na dysku nie zajmuje dużo miejsca. W związku z tym że nie jest zbyt skomplikowany, pracuje się na nim szybko i jest dosyć wydajny. Ponieważ korzysta z niego bardzo dużo osób, bardzo szybko możemy uzyskać od innych pomoc, gdy podczas pracy spotkają nas jakieś nieprzewidziane „przygody”. Istotne jest tu to, że program jest dostępny w polskiej wersji językowej, co znacznie ułatwia jego obsługę.

Co do wad tego programu, to możemy tu przede wszystkim powiedzieć, że różni się on od innych programów interfejsem, co wiele osób może wprowadzać w pewne zakłopotanie. Osobom które zajmują się grafiką komputerową w sposób profesjonalny, może też brakować nieco bardziej zaawansowanych opcji, które dostępne są w innych programach.

Jak więc widać, GIMP jest znakomitym programem, zwłaszcza dla tych, którzy rysowanie, obróbkę zdjęć, czy tworzenie różnego rodzaju szablonów, traktują jako zabawę. Dzięki niemu można stawiać pierwsze kroki w grafice komputerowej i szybko zapoznać się z podstawowymi zasadami które tu panują. Może on okazać się nieco „za słabym” programem dla specjalistów, którzy potrzebują do swojej pracy nieco więcej opcji by stworzyć odpowiednie dzieło. Ale najważniejsze, że jest on darmowy, co sprawia, że grono osób które z niego korzysta stale się zwiększa.

Jeśli zastanawiacie się jaki komputer najlepiej nadaje się do tego typu zadań, zachęcam do przeczytania tego artykułu http://komputeroweimperium.pl/laptop-czy-komputer-stacjonarny/

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak głosów)
Loading...

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>